בלט דיסק

דף הבית » בלט דיסק

בעיות גב הן ממזמן סוגיה אשר מעסיקה הן את צוותי הרפואה והן את הרבים אשר סובלים מהן.
היות והפנייה השכיחה ביותר לרופא היא עבור כאבי גב (שניים רק לשפעת עונתית), הרי שרבות תואר וסופר אודות הסיבוכים השונים של כאבי גב עליון ותחתון ואפילו פריצת דיסק. אך בכל זאת ישנו עוד תרחיש רפואי אשר אליו המודעות נמוכה הרבה יותר, ואשר במידה ויוזנח ולא יטופל עלול להפוך לחמור במיוחד, בלט דיסק.

תוכן עניינים:

מה הוא בלט דיסק?

בלט דיסק הוא תופעה רפואית חמורה בה עומס ויציבה לא נכונה, ביחד עם טראומה הנגרמת כתוצאה מתנועה חדה אליה הגוף לא מורגל, מצטברים יחדיו (עם כי מספיקה גם נוכחות של רק אחד מהם בכדי לגרום לבלט) וגורמים לקרעים במעטפת הדיסק. אותם קרעים מוגדרים כבלט דיסק. מבחינה פרקטית הבלט מתאפיין במעטפת דיסק חלשה ולא גמישה, כאשר אותם קרעים מאפשרים לנוזל דמוי הג'ל אשר נמצא בתוך הדיסק – לצאת מעט החוצה. מה שלמעשה מהווה מעין קדימון לפריצת דיסק.
השפעות הבליטה מעיני הסובל ממנה, מתבטאות בעיקר בלחץ על העצבים אשר מוליכים מעמוד השדרה אל חלקי הגוף. כמו כן, עלולה להתפתח באזורים מסוימים דלקות אשר מופיעות יחדיו עם כאב חד או לחליפין היעדר תחושה, ולעתים גם הקרנה לעבר חלקים אחרים בגוף, כמו גפיים עליונות או תחתונות.

גורמים

הגורמים לבלט דיסק אינם שונים באופן מהותי מהגורמים לשאר בעיות הגב השונות. גם כאן היעדר יציבה נכונה – עמידה כפופה ו/או ישיבה אל מול מסכים למשך זמן ממושך, מהווה עומס שהגב מתקשה להתמודד עימו. זאת ועוד, כי תנועות שגויות במהלך פעילות ספורטיבית או הרמת חפצים כבדים אשר אינינו מתורגלים בנשיאתם, הינם גם הם גורמים אשר מזרזים הופעת תחלואי גב כמו בלט דיסק. בנוסף, הרגלי אכילה לקויים והיעדר פעילות ספורטיבית כלל, עלולים ליצור מצב בו נוצר חוזר איזון בין חלקו הקדמי של הגוף, לאחוריו. היעדר שיווי משקל שכזה יכול לאלץ את הגב למעשה לנסות באופן תדיר לפצות על הסטייה – ניסיון שגובה מחיר בדמות פגיעות גב כבלט דיסק.

מבלט לפריצה

כפי שאולי הבנתם, בלט דיסק הינו לעתים שלב מתרים בדרך לפריצת דיסק. כאשר הבלט אינו מאובחן בזמן, והפעולות ההכרחיות של הפחתת העומס הפוגע במקביל לחיזוק הגב באמצעים כמו טיפולים פיזיותרפיסטים או שינוי אורח החיים הפוגע אינן מתרחשות, הבלט עלול להחמיר עד לכדי פריצת דיסק של ממש. כלומר, החומר הג'לי אשר נמצא בתוך דסקית, כבר אינו זולג דרך הקרעים הקטנים שנוצרו בו כשהיה בלט, אלא ממש נוזל החוצה דרך הדסקית הפרוצה. ומכאן – פריצת דיסק.
לכן, ישנה חשיבות מכרעת לזיהוי בלט הדיסק בזמן, ונקיטת פעולות מתאימות כדי לטפלו, היות והצעדים ההכרחיים בכדי להחלים מבלט דיסק הינם משמעותית קלים יותר מאשר צעדי בלימת פריצת הדיסק. 

כיצד נמנעים?

בלט דיסק, הינו תופעה אשר מעמידה רבים בסיכון רב בשל שכיחותה, והיותה נקודת קפיצה לפריצת דיסק. הדרכים לאפיון ומציאת בלט דיסק אינן פשוטות, עקב ייתכנות הבלט בשלל מקומות שונים בעמוד השדרה, וכיוון שאינו תמיד מתבטא בסימפטומים מורגשים. בשל כך, לא ניתן להמעיט מחשיבותו הרבה של בלט דיסק והשפעותיו הפוטנציאליות על גופינו ומצבינו הרפואי, גם אם מדובר במצב אשר תסמיניו מופיעים לאחר זמן רב. לכן, חשוב להקפיד על אורח חיים אשר מצמצם עד כמה שניתן, את הסיכוי הפוטנציאלי להופעתם של תחלואי גב כדוגמת בלט דיסק. כמו כן, גם לבדיקה שגרתית אחת לתקופה אצל כירופרקט או אורתופד אשר יוכל לאשש או להפריך את החשש לבלט שעלול לעלות מפעם לפעם, יכולה להיות חשיבות מכרעת במאבק לשמירה על גב תקין ובריא.

לסיכום

פריצת דיסק הינה תופעה חמורה אשר די בה בכדי להקשות על חייו של כל הסובל ממנה במידה ניכרת. כיוון שפגיעה באותם דיסקים, משפיעה באופן ישיר על עצבים שתקינותם חשובה לתפקוד היום יומי שלנו, אין אדם אשר יכול להקל ראש במצב הדיסקים שבגבו. לכן, חשוב להקפיד על אורח חיים שאינו גובה מחיר כבד מגופינו עד כמה שניתן, ולאזן את הגוף בטיפולים ההכרחיים לו כדי לשמור על תקינותו.

קטגוריות נוספות באתר

בלט דיסק דיפוזי

בלט דיסק דיפוזי ייתכן שעברת בדיקה רפואית שגילתה בעיה בריאותית נסתרת. הרופא הסביר שיש לך בלט דיסק, אך עדיין יש לך שאלות שלא נענו. מצב

למאמר המלא >>

בלט דיסק טיפול

בלט דיסק- טיפול עברת בדיקה רפואית עבור כאבי הגב שלך, והרופא הסביר שיש לך בלט דיסק? ייתכן שיש לך עדיין שאלות בנושא שלא נענו. מצב

למאמר המלא >>

בלט דיסק אחוזי נכות

בלט דיסק אחוזי נכות סובלים מבלט דיסק או פריצת דיסק? ייתכן שאתם זכאים לאחוזי נכות והטבות מהמדינה, ואתם אפילו אינכם יודעים על כך. חשוב שתכירו

למאמר המלא >>

בלט דיסק צווארי

בלט דיסק צווארי אם אתם סובלים מכאבי גב, צוואר או כתפיים – כדאי שתקראו את הכתבה הבאה. בלט דיסק היא תופעה נפוצה למדי, ומומלץ מאוד

למאמר המלא >>

מאמרים בנושא הדיסק