גיבנת בגב- מהי וכיצד היא נוצרת?

דף הבית » גיבנת בגב

קיפוזיס או במילה המוכרת יותר, גיבנת בחלק העליון של הגב, היא מצב שיכול לקרות מסיבות שונות ויש לכך השלכות על גוף האדם. אך לרוב ניתן לטפל בכך בצורה טובה ויעילה בהתאם לסוג הגיבנת ולסיבות לה. מהן הסיבות האפשרויות להופעתה? איך ניתן לטפל בה ? על כך ועוד מוזמנים ומוזמנות לקרוא בכתבה שלפניכם.

מה זה בכלל גיבנת?

קיפוזיס זה שמה הלועזי של גיבנת או יותר נכון "גבנון" ו"עקשת". היא נמצאת באזור של עמוד השדרה בגב העליון, כאשר יש שם עיקול יתר מהמצב הטבעי. באופן כללי יש עיקול בצוואר בגב העליון במטרה לתמוך בראש ולסייע במניעת זעזועים לגוף, אך כאשר העיקול הוא מעבר למה שאמור להיות זהו מצב לא טוב וזוהי הגיבנת.

ניתן לראות את הגיבנת בצורה די ברורה ונראה כי הגב בחלק העליון שלו מעוגל יותר ובולט יחסית. בדרך כלל מצב זה משפיעה על העמידה והיציבה של אותו אדם וגורמים לו להיראות כפוף יחסית. מעבר לנראות של מצב כזה ולחוסר הנוחות שהוא עלול ליצור, הוא יכול גם להוביל ללחץ רב על האזור של עמוד השדרה וכך לקשיים במערכת הנשימה בעקבות זאת.

תוכן עניינים:

מה הסיבות האפשריות לכך?

קיפוזיס עלול לקרות בשל סיבות שונות ביניהן ניתן למצוא ניוון של הדיסק הנמצא בעמוד השדרה, תסמונות ומומים שונים מולדים, עמידה וישיבה לא נכונה, עומס על הגב ועוד. כאשר יש גיבנת יציבתית הקשורה לעניין של יציבה לא נכונה וכן, גיבנת מבנית שחמורה יותר והיא זוויתית יותר.

איך אפשר לטפל בגיבנת בצורה מיטבית?

הטיפול קשור בהתאם לסוג הגיבנת ולסיבה שהיא קרתה וכן, משתנה בין כל אדם, תלוי ברמת החומרה, בגיל שלו ועוד. אך באופן כללי יש מספר דברים שניתן לעשות בכדי לטפל בה. ראשית, ניתן לקחת משככי כאבים להקלה על התחושות. שנית, יש לשמור על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה בכדי לחזק את הגוף, כמו ויטמין D.

פעילות גופנית גם היא עשויה להקל על מצב שכזה וכן, תרגילים ומתיחות שונות שמחזקים את הגוף ואת היציבה שלו. בנוסף, ניתן לעשות פיזיותרפיה ורק במקרים חריגים אפשר להתייעץ עם רופא לגבי ניתוח. חשוב לזכור כי אמנם הגיבנת לא גורמת לרוב לעניינים בריאותיים, אך היא יכולה להקשות ולגרום לכאבים ותחושות לא נעימות. לכן, כדאי מאד לטפל בה בהקדם ואם ניתן, למנוע מימנה לקרות.

בסיכומו של דבר

קיפוזיס הוא מצב של גיבנת כאשר החלק העליון בגב מכופף, דבר זה עלול להשפיע על היציבה וכן לגרום לתחושת כאב ואי נוחות. יש מספר סיבות שגורמות לכך ואת חלקן אפשר למנוע באמצעות פעילות גופנית, תרגילים שונים, ישיבה נכונה, אורח חיים בריא ועוד. כמו כן, נתין לטפל בכך באמצעות חיזוק הגוף, משככי כאבים, טיפול של רופא, פיזיותרפיה ועוד. חשוב לתת לכך חשיבות ולהשקיע בנושא.

מידע מקצועי נוסף