מה הם זוקפי הגב?

דף הבית » זוקפי גב

זוקפי הגב הם שרירים שנמצאים לאורך עמוד השדרה. חלק מהם נמצאים במקום יותר עמוק וחלק במקום חיצוני יותר בצמוד לחלק האחורי של עמוד השדרה. מדובר בקבוצת שרירים חשובה ביותר שעובדת כמעט בכל שעות היום. אם לא היו לנו אותם כנראה שלא היינו יכולים לעמוד או לשבת אלא רק לשכב. התפקיד שלהם הוא לשמור על גב ישר וזקוף, כלומר בכל זמן שאתם עומדים או יושבים הם אלה שמחזיקים אתכם כדי שלא תפלו לשכיבה. כיוון שרוב שעות היום אנו לא שוכבים הם עובדים הרבה והם זקוקים שנטפל בהם כראוי – מסאז', מתיחה וחיזוק השרירים יותר מהכל. 

תוכן עניינים:

למה זוקפי הגב הם חשובים?

כאמור, זוקפי גב אחראיים לשמור על הגב שלנו ב"אוויר" בזמן שאנו לא שוכבים. המשקל של פלג הגוף העליון שלנו הוא לא קל והכל נופל עליהם, או כמעט הכל. כמו כן, בחלק של המותנית הם מחברים את הפלג הגוף העליון והתחתון. בנוסף, הם שומרים על הגוף יציב ובכך מונעים זעזועים – כשקשת הגב גדולה מדי נוצרות בעיות קשות בגב ובעמוד השדרה. אם הזוקפים חלשים כל המנח האנטומי של הגוף הוא לא נכון כיוון שכשהגב לא ועמד בצורה נכונה הכל משתבש – זה עלול להוביל לפריצת דיסק, כאבי ברכיים, עקמת ושאר בעיות. 

איך לחזק את זוקפי הגב?

כיוון שהם נחשבים כשרירי ליבה (שרירים פנימיים שקשורים ליציבה) צריך לעבוד עליהם בצורה מתאימה. פילאטיס, יוגה, תרגילים בחדר הכושר שמפעילים אותם, מחול מודרני ועוד – יוכלו לעזור לחיזוק השרירים. כל סוגי ההתעמלות האלה עובדים על שרירי הליבה. אמנם הם לא אירוביים מאוד אך הם מחזקים את הגוף בצורה נכונה ובריאה. בנוסף, תמיד תוכלו לתרגל ישיבה זקופה בכל זמן שאתם יושבים – בנהיגה, במשרד, בארוחה ועוד.

למה חשוב לדאוג לגוף שלנו?

חשוב לשים לב לבריאות ולחוזק של הגוף כי עבודה טובה בגיל מוקדם תחסוך לכם הרבה בעיות בגיל מאוחר. אנשים בגיל 50 ומעלה שמתחילים לסבול מבעיות מסוימות, פיזיות או נפשיות, אולי יתפלאו לגלות שהרבה מהסיבות לבעיות טמונות בהנהלות שלהם לאורך כל החיים. במידה ותקפידו על אורח חיים נכון אתם תיהנו מחיים בריאים יותר.

איזה עוד שרירים יש בגב?

שריר מרכזי נוסף שקיים בגב הוא הרחב גבי. הוא מתפרש כמעט על כל הגב מהמותניים עד הכתפיים. הוא מסייע בפעולות רבות אך בעיקר לפעולות של הזרועות, למשל בעת המתח הוא זה שעוזר להעלות את עצמינו למעלה. חשוב לחזק גם את השריר הזה כדי ליצור רשת שלמה של שרירים יציבים.

לסיכום

זוקפי הגב הם שרירים חשובים שכל אחד צריך להכיר כדי לדעת לשמור על עצמו ולחזק אותם. החיזוק שלהם דורש התמדה ומאמץ אבל זה לגמרי שווה את זה – אז תשקיעו בגוף שלכם ובעצמכם והתחילו לחזק את זוקפי הגב.

מידע מקצועי נוסף