חגורות גב – הפתרון המושלם להקלה ומניעת כאבי גב

דף הבית » חגורות גב

כמעט כל אדם חווה בתקופה מסוימת בחייו כאבי גב. ישנם כאבים חזקים שהופכים לבלתי נסבלים ומובילים את הסובלים מהם לניתוחים כדי להיפטר מהם.

תוכן עניינים:

מהי חגורת גב?

חגורות הגב עשויות בדרך כלל מחומרים גמישים כדי לאפשר הידוק סביב המותניים בקלות, לפי החוזק הרצוי למטופל. ישנן חגורות עם רצועות לכתפיים שנועדו לתמוך בחגורה שאינה הדוקה כדי למנוע החלקה וגם חגורות בעלות רצועות קשיחות שמוסיפות קיבוע ותמיכה לחגורה הבסיסית. חגורת הגב נחגרת בדרך כלל מעל הבגדים ,אך ישנן כאלה שניתן לחגור מתחת לבגדים.

כיצד מסייעות חגורות הגב במניעת כאב?

לעיתים ניתן להיפטר מכאבי גב מבלי לעבור ניתוח על ידי תרגילים מתאימים ושחיה אך גם בעזרת חגורת גב המפיגה את המתח, תומכת בגב, מקלה על תחושת הכאב ואף יכולה למנוע כאבי גב תחתון.

הפגת כאבים בכל הגוף בעזרת שימוש בחגורת גב

אזור האגן

חגורת הגב יכולה  לסייע בקידום הריפוי ולשכך כאבים תוך שיפור תפקודו של אזור האגן. האגן הוא הבסיס של עמוד השדרה וחגורת גב אורטופדית יכולה לייצב ולהחזיר אותו למצב נורמלי. בזמן השימוש בחגורה מתחיל טונוס השרירים המתוח בגב וברגליים להשתחרר, דבר שמסייע לשיפור זרימת הדם ומקל על כאבי הגב, הברכיים, הקרסוליים וכפות הרגליים.

מפרק העצה

מפרק העצה בנוי משני חלקים: חלק אחד הוא בעל כושר התנועה והחלק השני נושא את המשקל. כשהרצועות לאורך מפרק  העצה מתחילות להימתח או להיקרע בחלקן, הדבר עלול לגרום להפרדה בין חלקי המפרק. הפרדה כזו גורמת לזליגה של הנוזל הסינוביאלי וכתוצאה מכך נגרמת נפיחות של מפרק העצה. נפיחות זו גורמת לכאבים וחוסר נוחות. חגורת גב אורטופדית מתאימה תגרום לנוזל הסינובאלי לצאת בעדינות מתוך חלל המפרק ותאפשר ריפוי של הרצועות. האדם המטופל בחגורה זו יוכל להמשיך בפעילות יומיומית בזמן הריפוי.

האם חגורת גב אורטופדית יכולה להפחית דלקות?

האגן שבנוי מהעצה והכסל, תומך בעמוד השדרה, בגולגולת, בלסת, בכתפיים, ברגליים וכפות הרגליים. מפרק העצה מספק תמיכה לאיברים הפנימיים (בעזרת הרצועות, השרירים, רקמות החיבור והגידים). חגורה מתאימה יכולה לסייע על ידי הגברת יציבות המפרק והפחתת הדלקת במפרק העצה.  בזמן פעילות רגילה כמו הרמת חפץ כבד, תנועה נמרצת חוזרת וישיבה או עמידה ממושכת, שרירי הגב התחתון עלולים להתעייף ורצועות מפרק העצה יכולות להיות פגיעות לכל מתיחה וקרע ולגרום להיפרדות של מפרק העצה. כאשר האגן אינו יציב, יכולה להיגרם לעיתים קרובות מתיחות של השרירים והתכווצויות בכל הגוף. מצב זה בדרך כלל גורם למגוון תסמינים. חוסר תפקודו של מפרק העצה גורם לכאב בבסיס עמוד השדרה בצד הפגוע, כאב שיכול להחמיר במהלך פעילות יומיומית בכל גיל.

חגורה מתאימה, שממוקמת בנקודה הנכונה ולוחצת בצד הפגוע תעזור לפתירת הבעיות הקשורות לתפקוד לא תקין של מפרק העצה.

טיפול בפריצת דיסק בעזרת חגורת גב

בפריצת דיסק ניתן לטפל במגוון רחב של טיפולים, שמרניים יותר ושמרניים פחות. ישנה העדפה לטיפול שמרני תחילה כמו טיפול בפיזיותרפיה, במשככי כאבים וטיפולים שמרניים נוספים ורק במקרים חמורים ביותר, לפנות לטיפולים כירורגיים. אחת הדרכים השמרניות הנוספות היא חגורת הגב – אביזר עזר רפואי הנכרך סביב פלג הגוף העליון ומסייע רבות לסובלים מפריצת דיסק. ישנם דגמים רבים של חגורות גב והבחירה בחגורה המתאימה צריכה להתבצע בהתייעצות עם אורתופד.

כאשר סובלים מפריצת דיסק חשוב ללמוד לבצע פעולות יומיומיות כמו התכופפות או הרמת חפצים תוך מאמץ מינימאלי והפעלה של עומס מינימלי על עמוד השדרה. חגורת גב יכולה להפחית מהעומס על עמוד השדרה ולמנוע תזוזות מיותרות של החוליות, להפחית את העומס משרירי הגב ולפזר את המשקל של פלג הגוף העליון בצורה טובה יותר.

סוגי חגורת גב

חגורת גב בסיסית -חגורות הגב הבסיסיות מיוצרות בצורה המונית, המתאימה לרוב האוכלוסייה. עלותן של חגורות אלה נמוכה יותר בהשוואה לחגורות גב מתקדמות יותר כמו למשל חגורת גב בהתאמה אישית.

חגורה בהתאמה אישית – חגורה זו מיוצרת לפי מידה מדויקת של המטופל והתאמה לבעיה ממנה הוא סובל.

חגורות המצוידות באלקטרודות חשמליות – חגורות אלו מסייעות להרפיית שרירי הגב באמצעות פולסים עדינים של חשמל. חגורות אלו פועלות על אותו עיקרון שבו פועלות האלקטרודות שהפיזיותרפיסט מניח על גבו של המטופל.

מומלץ להימנע משימוש ממושך בחגורה ולהיות ערים לתופעות הלוואי שהיא עלולה לגרום.

חגורות גב מסוגים שונים יכולות לסייע בתהליך ההחלמה ומניעת כאבים מיותרים אך חשוב להבין שהפחתת מידת הכאב על ידי שימוש בחגורת גב לא בהכרח פותרת את הבעיה, אלא רק את הסימפטום.

מלבד זאת, שימוש שגוי בחגורת גב עלול לגרום להחמרת הבעיה ובמקרים מסוימים גורם לחולים להימנע מטיפולים אחרים כמו פיזיותרפיה למשל.

לסיכום, רצוי להתייעץ עם אורתופד לגבי סוג החגורה וצורת השימוש בה. חשוב להיות במעקב רפואי במשך תקופת השימוש על מנת לוודא שלא התרחשה החמרה במצבו של המטופל.

השימוש בחגורות גב אצל עובדים בעבודה פיזית

כחמישים אחוז מתוך פגיעות שלד -שריר בעבודה הן פגיעות גב. פגיעות גב פוגעות בצורה קשה בתפקודם של אלפי עובדים ובאיכות חייהם של רבים. למרות הדעה הרווחת שחגורת גב עשויה להגן על העובד מפגיעות אלו, אין לכך הוכחה מדעית. חגורות הגב נמצאות בשימוש במשך שנים רבות. במקור הן נועדו כאמור להיות אמצעי רפואי המסייע לשיקום אך בשנים האחרונות הן נמצאות בשימוש גובר אצל עובדים בריאים שמקווים למנוע בעזרתן פגיעות גב עתידיות במהלך עבודתם.

בשנים האחרונות נבדקו ההשערות שהחגורות מגינות על הגב במחקרים ברחבי העולם. רב ההשערות שנבדקו לא הוכחו בצורה מדעית. בחלק מהמחקרים שהיו רבי היקף, כולל מחקר שבו נבדקו יותר מ-13,000 עובדים, לא נמצא קשר ברור בין השימוש בחגורת גב לבין הסיכוי לפגיעת גב.

אך גם לטענות שלחגורות הגב ישנן השפעות שליליות כמו למשל גרימת עלייה בלחץ דם או היחלשות השרירים, ובכך סיכון לפגיעה בעתיד, אין מסקנות חד משמעיות.

לסיכום ניתן לומר כי ארגוני בטיחות ובריאות בעולם, כולל המכון הלאומי לבטיחות ובריאות בעבודה האמריקני והמוסד לבריאות תעסוקתית הקנדי הגיעו למסקנה שאין הוכחה מדעית לכך שחגורות גב מונעות פגיעות גב ולכן, אין תמיכה מדעית לכך שחגורות גב יכולות לשמש כאמצעי בטוח למניעת פגיעות גב בקרב עובדים בריאים. הדרך הבטוחה ביותר למניעת פגיעות גב היא על ידי הפחתת גורמי סיכון לגב בעזרת שילוב אמצעים כמו הגברת השימוש באמצעי עזר להרמה, הפחתת משקל המשאות, הפחתת מרחק הנשיאה בין העמדות ומתן הדרכה לעובדים איך לשמור על הגב.

מידע מקצועי נוסף