כאבים בשכמות

דף הבית » כאבים בשכמות

כיום בעקבות השימוש אשר הולך וגובר במכשירים ניידים או בשהייה ארוכה לנוכח מסכים, ניתן לראות בקורלציה מדהימה את העלייה בשכיחותם של כאבים בשכמות גם כן. הסיבה לכך נעוצה בהיותו של חלקו העליון של הגב – השכמות, שרוי במנח אשר אינו תואם את הפיזיולוגיה של השכמות עצמן, אשר אינן מורגלות להיות בכיפוף זה לאורך זמן.

לפיכך, לאור חשיבותה הרבה של הסוגייה אשר מצרפת מדי יום ביומו עוד מטופלים לסטטיסטיקה העגומה, במאמר הקרוב נסקור את הגורמים כמו גם הדרכים להימנע, מכאב שכמות.

תוכן עניינים:

החטא ועונשו

כפי שציינו מקודם, בעקבות משך זמן ארוך מדי בו הגב נאלץ להיות כפוף כלפי מטה, נוצרת מתיחה חריפה באזור השכמות אשר נאלצות לייצב את הגוף לאורך זמן. הנזקים אשר מושתים על הגוף בעקבות זאת משתנים בהתאם לחומרת ההרגל ולפיכך אינם זהים אצל כלל הסובלים. 

בנוסף לכך, גורמים נוספים אשר ניתן להצביע עליהם כבעלי תרומה משמעותית לכאבי גב כלליים ובתוכם גם כאבי שכמות, הם הקניית מנהגים אשר אינם בריאים לגוף כמו עישון ושינה לא נכונה, ביחד עם היעדר פעילות גופנית מספקת.

תרומתם השלילית של גורמים אלו למצב מתבטאת בהוספת מתח ולחץ נוסף על אזור בגוף אשר מלכתחילה נמצא בקושי לנוכח העיסוק הגובר של כלל החברה המערבית וישראל בתוכה, להחזיק את כלל הגב בעודנו עובדים אל מול מחשב או מטים את ראשנו מטה לעבר הטלפון הנייד. 

לפיכך, כאשר אדם מחזיק בהרגלים אשר אינם בריאים לו, מדובר בהוספת שמן למדורה אשר בהתאם לאורח חיים של רבים, אינה דועכת לעולם. 

כיצד ניתן למנוע כאבים בשכמות?

בהמשך לכך, ניתן לבצע כמה פעולות מנע פרט לשינוי אורח החיים, אותן פעולות הינן כאלה אשר בידי כל אדם לעשות בעצמו, מתוקף היותן צבר תרגילים אשר תכליתו לאפשר לנקודות הלחץ בשכמות להשתחרר ועימן מופג הכאב ו/או המתיחות אשר נלוותה לו קודם לכן.

הפחתת לחץ בנקודות כואבות

דוגמה אחת לאותם תרגילים היא שכיבה על הגב כאשר כדור טניס מונח בחלקו העליון של הגב. משמוקם כהלכה, יש למעשה להניע את הגב על גבי כדור הטניס אשר מסייע לנו למקד ולאתר את נקודות הלחץ המשמעותיות, אותן נקודות אשר אנו חשים בהן כאשר ישנו כאב בשגרה.

יש לשכב על הגב עם רגליים מכופפות כאשר ראשכם מוגבה מעט באמצעות כרית, ולהחל בסריקה. משאותרה הנקודה הכואבת באמצעות הכדור, יש למקמו בדיוק היכן שהיא נמצאת ולהפעיל לחץ למשך בין חצי דקה לדקה, בטרם מרפים. יש לחזור על נוהל זה מספר פעמים בקרב כלל הנקודות הכואבות.

מתיחת שרירי המעוינים ו/או הדלתא

דרך נוספת להפיג כאב כמו גם לחזק את השכמות, היא לבצע מתיחה של כלל פלג הגוף העליון אשר לעתים חומק מעינינו. זאת מכיוון שרובנו פועלים במהלך היום באמצעות פלג הגוף העליון, פעילות אשר מותירה את הרושם כי הינו פעיל דיו ואינו זקוק לתחזוקה נוספת, אף על פי כי מדובר בדבר והיפוכו.

בכדי לבצע את המתיחה יש להניח מרפק אחד על משנהו, לשלב את אמות הידיים כך שכף יד אחת תיגע בשניה, ולמקם את המרפקים בצורה אשר תותיר את הזרוע פרט לאמה, מאונכת לחזה.
משכלל הידיים מוקמו כהלכה, יש לקרב את כפות הידיים והאמות לעבר הפנים עד אשר תורגש מתיחה בשכמות. 

לסיכום – פעולות קטנות עם בשורות גדולות

באמצעות ביצוע תרגילים פשוטים ככאלו ועוד, ניתן במידה רבה להפחית ולמנוע כאבי גב בכלל וכאבי שכמות בפרט. מנגד, רבים עלולים לטעון כי תחזוקה שכזו גוזלת זמן ולפיכך אינה ברת ביצוע, לנוכח טענות אלה יש להשיב כי הזמן אשר נחסך הינו בטל בשישים לעומת הנזק הגופני, הכספי, כמו גם הזמן, אשר אדם שמזניח את גבו יאלץ לשלם בעודו מתמודד עם תחלואי גבו בשלב אוחר יותר. או כפי שסטיב ג'ובס ז"ל פעם אמר – אדם אשר לא יצרוך אוכל כתרופה, יצרוך תרופה כאוכל. 

מאמרים בנושא כאבי גב לפי אזור בגב