מבנה הגב- כיצד הגב שלנו בנוי?

דף הבית » מבנה הגב- כיצד הגב שלנו בנוי?

הגב הוא החלק המרכזי ביותר בגופינו כיוון שהוא תופס חלק נכבד ממנו והוא מקושר להרבה חלקים אחרים. הכרת הגוף באופן כללי ומבנה הגב בפרט היא הכרחית לשם יצירת אורח חיים נכון מבחינת השימוש בגוף. החיים המודרניים מציבים בפנינו אתגר אנטומי גדול כיוון שהם מציעים שגרה שמאוד לא בריאה לגוף ויוצרת מגוון בעיות וכאבים. התלונה השכיחה ביותר מבחינת כאבים בגוף היא תלונה על כאבי גב, כיוון שהשגרה המודרנית פוגעת בעיקר בגב וביציבה הנכונה שלו. חשבו על זה – האדם היה חי בצורה הרבה יותר פעילה והשתמש בגוף שלו הרבה יותר מאשר היום כשרוב האנשים יושבים במשרד כל היום. בקיצור – הכרת הגב והשימוש בו תסייע לכם לשמור על הבריאות שלכם.

תוכן עניינים:

מבנה העצמות

החלק המרכזי בגב הוא עמוד השדרה – שורה של חוליות שמתחברות זו לזו. עמוד השדרה מתחיל מהחיבור לגולגולת עד החיבור לאגן. ליד האגן החוליות האחרונות מתחברות והופכות לעצם אחת שנקראת "סאקרום" – נמצאת בגב התחתון. בעמוד השדרה יש קיעור וקימור – הקיעור נמצא מעל הסאקרום (במותניים), והקימור באזור השכמות. המבנה העיגולי הזה נצרך לשם בלימת זעזועים – אם הגב היה ישר הגוף כולו היה מזדעזע בכל קפיצה או נחיתה עוצמתית. בנוסף, החלק העליון של הגב מורכב מעצמות רבות שנמצאות בחפיפה זו לזו – השכמות, עצם החזה, עצמות הבריח, הכתפיים והעמוד השדרה. כל העצמות ההלו מחוברת על ידי רצועות, גידים ושרירים. האזור מאוד רגיש לפציעות משום שהעצמות לא מחוברות ורק השרירים ורצועות מחזיקים אותן.

מערכת עצבית

לכל אורך עמוד השדרה נמצא חוט השדרה – חלק מרכזי ממערכת העצבים. חוט השדרה אחראי להעביר את המסרים מהגוף אל המוח. המסרים נקלטים באזורים שונים בגוף – למשל התאים העצביים ביד חשים כי משהו מכאיב ליד והם מעבירים פקודה למוח דרך חוט השדרה להזיז את היד ממה שמכאיב לה.

שרירי הגב

לאורך הגב יש המון שרירים לכן הוא נתפס הרבה פעמים לאחר פעילות גופנית. השרירים המרכזיים הם זוקפי הגב והרחב גבי. זוקפי הגב אחראיים על שמירה של הגב זקוף – אם ראיתם אדם שקל לו לשבת בזקיפות לאורך זמן כנראה שזוקפי הגב שלו חזקים. הרחב גבי אחראי על פעולות הזרוע בעיקר – פשיטה, קירוב והרחקה של הזרוע. אם ראיתם משהו שעושה מתח בשלות כנראה שהרחב גבי שלו חזק ומאפשר לו להרים את עצמו רק בעזרת הידיים.

מה גורם לבעיות גב?

בעיות גב נגרמות ממספר דברים –

  1. בעיות רגשיות שמביאות ליציבה לא נכונה.
  2. חוסר בפעילות גופנית שמחליש את השרירים שתומכים בגב.
  3. ישיבה מרובה.

סיכום – למה לשמור על הגב?

שמירה על גב זקוף מסייעת לביטחון עצמי ולתחושה טובה מבחינה גופנית. כשלגוף נעים ונוח לנו נעים ונוח. חשוב לחזק את שרירי הגב ולעשות פעילות גופנית כי בעיות גב עלולות להחמיר בצורה דרסטית ולהוביל לצורך בניתוח וכדומה.

מידע מקצועי נוסף