פריצת דיסק

דף הבית » פריצת דיסק

מי מאיתנו לא שמע פעם את צרף המילים האימתני "פריצת דיסק", לרוב מפיו של אדם המתלונן על כאבים חריפים חוזרים ונשנים. ואכן כיום פריצת דיסק היא בין התופעות החמורות והשכיחות ביותר שחווים בעלי כאבי גב כרוניים. אך דווקא לאור נפיצותה הרבה, רבים אינם בקיאים בתסמינים ובהשלכות, וחשוב מכך כיצד מונעים אותה.

תוכן עניינים:

מה היא פריצת דיסק?

הדיסק שעליו מדובר הוא מבנה אליפטי המקשר בין זוג חוליות בעמוד השדרה. הדיסק משמש כמעין בולם זעזועים, אשר נועד לשכך את עצמת התנודה שהגב שלנו מנסה להתמודד איתה בעצמו, כשאנחנו מבקשים להתייצב. מרקם הדיסק הוא דמוי ג'ל התחום בחלק חיצוני קשיח יותר. לפיכך, פריצת דיסק היא שם התהליך שמתרחש כאשר הבלאי שנגרם לדיסק כה רב, עד כדי שהחומר דמוי הג'לי פורץ החוצה. כיוון שרוב מלאכת המשקל מוטלת על המתנים, הרי שזהו האזור השכיח ביותר להופעת התסמונת.

כיצד אוכל לדעת שיש לי פריצת דיסק?

למרות שניתן להניח שאי אפשר להתעלם מקיומה של תסמונת שכזו, מחקרים אחרונים מראים כי ליותר מ- 50% מהאוכלוסייה ישנה פריצת דיסק ברמות כאלה או אחרות, וכי אינם מודעים לה. כלומר היא אינה מתבטאת בכאב או תסמין תחושתי כלשהו. בניגוד לכך, ישנם תסמינים אצל חלק מהסובלים מפריצת דיסק. תסמינים אלו לרוב מגולמים בלחץ שמופעל על חוט השדרה או עצבים שפרוסים לאורכו. כלומר, אילו התרחשה פריצת דיסק בחלק בגב שמקשר עצבים אשר מובילים אל כף היד, הרי שנחוש באותה כף כאב מסוים, וכן הלאה. לכן, למעשה כל כאב המורגש כעקצוצים, כאבי גפה מסוימים, תחושת הרדמה מקומית, יכולים להיות תולדתה של פריצת דיסק.

מה גורם לפריצת דיסק?

הסיכויים של אדם לחוות פריצת דיסק משתנים באופן ניכר בהתאם לאורח חייו, ולמטען הגנטי אותו ירש. כיוון שמבני הגב של בני אדם אינם זהים, וכמובן שאופן תנועתם שונה, פריצות דיסק הינן שכיחות יותר בקרב בעלי מאפיינים חיצוניים מסוימים.
לדוגמה, בעלי עודף משקל הינם בעלי סיכון רב יותר, כיוון שמשקלם הרב מצריך עבודה מאומצת של חוליות הגב, עומס שלעתים עלול להיות גדול מדי. כמו כן, בעלי עבודות כפיים דרשניות ועמוסות הינם גם כן בעלי פוטנציאל גבוה יחסית לחוות פריצת דיסק מאותן סיבות. אילו חשבתם שאם הנכם יושבים במשרד ממוזג ובעלי גזרה צרה בכך התחמקתם מרוע הבשורה – לא די בכך. כיוון שגם עישון והיעדר פעילות ספורטיבית עלולים לעורר פריצת דיסק, כאשר הראשון גורם לבלאי לרקמת הדיסק שעלול לגרום לפריצתה, ובעוד שהאחרון מונע הזרמת דם תקינה לדיסקים.

כיצד מטפלים בפריצת דיסק?

טיפולים בפריצת דיסק מתחלקים לפי דרגת החומרה. בעוד שישנן פריצות אשר בהכרח גוררות ניתוח, לעתים הנזק אינו גדול דיו וניתן להסתפק בפיזיותרפיה או טיפול משלים.
כאשר הפגיעה אינה באה לידי ביטוי באופן המגביל את התפקוד היום יומי, יכולים אפילו שינויי אורח חיים פשוטים להוות הקלה משמעותית במצב. כלומר, פרט להוכחתם המוכחת של שיטות כמו דיקור, פיזיותרפיה וכירופרקטיקה, לעתים די גם בגמילה מעישון בכדי להפחית את הכאב. זאת ועוד כי גם תרגול של יוגה ופילטיס נמצא ככזה אשר מקל על כאב ומשפר את מצב תחושת הגב של הסובלים מפריצות דיסק. בניגוד לטיפולים הללו, אשר בהם נעשה שימוש רוב הפעמים בהקשר של פריצות דיסק, ניתן גם לפנות למרפאות כאב במקרים בהם הכאב רב. במרפאות אלו ניתן לבטל את השפעתו של העצב אשר אליו חדר הנוזל, ובכך למנוע את תחושת הכאב במעין פעולת אלחוש. עם זאת, במקרים חמורים בהם הפגיעה כה חמורה עד כדי פגיעה בתפקוד השוטף של הסובל ממנה, אין דרך אחרת פרט לניתוח בו יתבצע ניסיון להפחתת הלחץ מהעצב. אף על פי כי אין מדובר בערובה לכך שהניתוח ימנע לחלוטין הישנות של מקרים כאלו בעתיד, ואף ישנם מחקרים כי מראים שניתוחים פחות יעילים משאר האופציות, מדובר בכלי מהיר להפגת כאב. ולעתים די בכך בכדי שיהיה בו צורך.

עברתי טיפול בפריצת דיסק, כיצד אוכל להימנע ממנה שוב?

לאחר טיפול מוצלח בפריצת דיסק, הסיכוי להישנות פריצה נוספת קטן במידה ומאמצים כמה שינויים באורח החיים הפרטי. אדם אשר החלים, ולאחר מכן חיזק את שרירי הליבה שלו (– שרירים אשר מייצבים את עמוד השדרה ותומכים בו), מקטין באופן משמעותי את הסיכוי להופעה חוזרת של פריצה. כמו כן, שמירה על משקל גוף תקין והימנעות מפעולות שאינן בריאות לגב כמו נהיגה, הובלת משאות כבדים, וכיפוף גב נכון, גם הם כלים למניעת פריצה חוזרת.

לסיכום

פריצת דיסק הינה תופעה חמורה אשר די בה בכדי להקשות על חייו של כל הסובל ממנה במידה ניכרת. כיוון שפגיעה באותם דיסקים, משפיעה באופן ישיר על עצבים שתקינותם חשובה לתפקוד היום יומי שלנו, אין אדם אשר יכול להקל ראש במצב הדיסקים שבגבו. לכן, חשוב להקפיד על אורח חיים שאינו גובה מחיר כבד מגופינו עד כמה שניתן, ולאזן את הגוף בטיפולים ההכרחיים לו כדי לשמור על תקינותו.

קטגוריות נוספות באתר

צריבת דיסק בגב

צריבת דיסק בגב דיסק הוא סחוס שנמצא בין החוליות ויוצר הפרדה ביניהן. הדיסק מורכב משתי שכבות – אחת רכה ואחת קשה יותר ועוטפת את השכבה

למאמר המלא >>

תרגילים לכאבי גב פריצת דיסק

תרגילים לכאבי גב- פריצת דיסק תרגילים ופיזיותרפיה הם לרוב חלקים חשובים בהתאוששות מפריצת דיסק. ביצוע פעילויות ותרגילים עדינים יחזק את השרירים התומכים בעמוד השדרה ויוריד

למאמר המלא >>

ניתוח פריצת דיסק

ניתוח פריצת דיסק אתה צריך לעשות ניתוח פריצת דיסק? חושש שהוא ישאיר אותך עם אחוזי נכות? הגיע הזמן ללמוד כל מה שצריך על ניתוח פריצת

למאמר המלא >>

פריצת דיסק תסמינים

פריצת דיסק תסמינים פריצת דיסק היא מצב רפואי בו חומר דמוי ג'ל אשר נמצא בדיסקים האליפטיים שממוקמים בין צלעותינו, חומק החוצה ויוצא ממעטפת הקשיחה שלו.

למאמר המלא >>

פריצת דיסק טיפול

טיפול בפריצת דיסק פריצת דיסק היא תסמונת רפואית אשר מתרחשת לאורך עמוד השדרה. עמוד השדרה בנוי חוליות אשר פרוסות לאורכו, וביניהן ממוקמים גופים דמוי אליפסה,

למאמר המלא >>

מאמרים בנושא פריצת דיסק