טיפים להקלה בכאבי גב

דף הבית » 4 טיפים מנצחים להקלה בכאבי גב

כאבי גב נובעים מסיבות שונות והם מציקים במידה רבה לעשרים אחוזים מהאוכלוסייה. גב עשוי לכאוב בשל פציעה, ממתיחה של שריר, בשל יציבה לא נכונה, פריצת דיסק וסיבות רבות אחרות. אם הגב מציק לכם, גב עליון או תחתון, קבלו טיפים חשובים להקלה בכאבי גב.

האם משככי כאבים מהווים פתרון יעיל?

לסובלים מכאבי גב חזקים מאוד (חריפים), משככי כאבים יכולים להוות פתרון טוב אם מביאים בחשבון כמה דברים. משככי כאבים לא פותרים את הבעיה אלא רק ממסכים את הכאב. הם יכולים להתאים לשימוש לפרקי זמן קצרים, במקביל לפתרונות נוספים, שיקומיים ואחרים. במידה ועושים בהם שימוש רב, הם ממכרים ממש כמו סמים. למעשה, כל מוסד גמילה פרטי מטפל בלא מעט אנשים שהתמכרו למשככי כאבים (ולעיתים עברו משם לשימוש בחומרים ממכרים נוספים). לכן, אין לשלול שימוש במשככי כאבים על פי המלצת רופא, אך אל תוותרו על שימוש בטיפים הבאים שנביא בהמשך.

תוכן עניינים:

עיסויים מקצועיים להרגעת כאב

לא משנה מהי הסיבה לכאבי הגב, לרוב הם מלווים בהתכווצות חזקה של שרירים ארוכים. כאשר השרירים מתכווצים ולעיתים מתפתח תהליך דלקתי, הכאב מתעצם ונעשה מציק ומטריד ביותר. לשם הקלה טובה וללא שום בעיית התמכרות או תופעות לוואי, אפשר להיעזר בעיסויים מקומיים. חשוב כמובן שיהיה מדובר על עיסוי רפואי ויש להיזהר במידה ואובחן נזק לחוליות, בלט דיסק או פריצת דיסק. העיסוי משפר את זרימת הדם, משחרר שרירים מכווצים, מקל על התמודדות הגוף עם דלקות ואפילו מרגיע מצב רוח ומשפר את השינה. כל אלה יחד משפרים מאוד את מצבם של רבים מהסובלים מכאבים בגב.

חימום האזור והידרותרפיה

שיטה מאוד וותיקה להתמודדות עם כאבי גב ועם כאבים בכלל הינה חימום האזור הכואב. ניתן להיעזר למשל בבקבוק חם שאותו מניחים במקום הרצוי. ישנם אמצעים נוספים לחימום, במרפאות פיזיותרפיה או לשימוש בבית. דרך נוספת לשלב חימום עם פעילות שיקומית נקראת הידרותרפיה. הפעילות נעשית בבריכה מחוממת, כאשר מבצעים תרגילים שונים בשילוב מצופים או אמצעי עזר אחרים. לא חייבים לדעת לשחות והתמיכה של המים מאפשרת שיקום אפילו לאחר פגיעות גב קשות.

מתיחות, רפואה משלימה ופעילות גופנית

חיזוק השרירים מהווה דרך טובה להתמודד עם כאבי גב. רופאים מסבירים כי חולשת השרירים שפוגעת ביציבה באה לידי ביטוי בהתגברות התכיפות של כאבי הגב. מלבד חיזוק באמצעות תרגילים ייעודיים, כדאי לבצע מתיחות. במידת הצורך, כדאי להתייעץ עם אורתופד או לבצע את הפעילות בסיוע כירופרקט, מומחה שיקומי או מאמן אישי שיכול לסייע בהנחיה לתנועות מדויקות. פילטיס שיקומי מהווה שיטה שבהחלט מסייעת לפגועי גב ולסובלים מכאבים. נוסף על כך ניתן להיעזר בשיטות של רפואה משלימה, אקופונקטורה, הומיאופתיה ועוד. שימו לב שניתן לשלב בין כמה פתרונות שהצענו קודם לכן.

מידע מקצועי נוסף