כירופרקט מומלץ

דף הבית » כירופרקט מומלץ

אם אתם חווים כאב גופני מתמשך, לרבות כאבי גב, ראש או עמוד שדרה, כדאי שתתייעצו עם כירופרקט. מטרתו של הכירופרקט הנה לאבחן ולטפל בהפרעות גופניות שחוזרות ומפריעות בתפקודי היום – יום, ומקורן בעמוד השדרה, בשלד ובמפרקים. ייתכן וטיפולים בודדים בכירופרקטיקה ישנו את התפקוד שלכם, יפחיתו כאב, ויחזירו אתכם לתפקוד יומי שוטף. הכירו את הכירופרקטיקה ואת רשימת המומלצים בתחום, שתעזור לכם לאתר כירופרקט מומלץ

תוכן עניינים:

מהו טיפול כירופרקטי?

הכירופרקטיקה היא שיטה של רפואה, שנחשבת כיום לרפואה משלימה. מטרת הטיפול הינו לאבחן ולטפל בהפרעות גופניות ונוירולוגיות חוזרות בשלד, במפרקים גדולים ובחוליות עמוד שדרה. לפיכך כירופרקט יכול לטפל גם בבעיות יציבה, ולהיות יעיל מאוד בטיפול בגיל השלישי. על אף שהטיפול הוא גופני, הוא מיועד ליצור איזון ותקינות במערכת העצבים, שהיא מעין מרכז בקרה של השלד ושל תזוזת הגוף, לרבות קליטה של גירויים סביבתיים.

התפתחות טיפול הכירופרקטיקה

סוג טיפול זה הגיע התפתח כמענה לצרכי הרפואה הקונבנציונלית אשר לא תמיד סיפקה מענה ארוך טווח ופתרון יעיל לבעיות שלד ושדרה. מכאן התפתח צורך בהסדרת טיפול שיהיה ממוקד ביציבה והסדרת מערכת העצבים. הצורך התעצם עם התפתחות הטכנולוגיה, שהביאה אנשים רבים לידי ישיבה מספר שעות גדול, לצד קשיים פסיכוסומטיים בהם אתגרים מנטליים כגון חרדה משפיעות על התפקוד הגופני. נוספה לכך העליה בגיל הבלות. הטיפול התפתח בארצות הברית לקראת סופה של המאה ה – 19, ומאז עבר התפתחות משמעותית.

כיצד פועל הטיפול אצל כירופרקט מומלץ?

מקור השם כירופרקטיקה לקוח מהשפה היוונית. כירו = יד ופרקטוס= מעשי. בצירוף שתי המילים המשמעות היא "טיפול בעזרת היד". הוא נקרא כך כיוון שהטיפול כולל ברובו שימוש בטכניקת כף יד שמטרתה לסרוק במהרה כאבים ממוקדים בגוף, ומוקדים עצביים מרכזיים שניתן לשחררם ובכך לשחרר איזורים נוספים. במהלך הטיפול, הכירופרקט לוחץ על איזורים תפוסים ומפרקים ובעיקר מפעיל את מפרקי עמוד השדרה באופן מבוקר ומהיר. שיטה זו למעשה הינה מניפולציה המופעלת על החוליות והמפרקים, מעוררת אותם ועוזרת להן להתנועע בצורה תקינה ומכאן לשדר לגוף כולו. 

מקצוע הכירופרקטיקה בטלויזיה

מקצוע הכירופרקטיקה התפרסם מאוד בזכות הסדרה הידועה "שני גברים וחצי". שם אמנם לא קיבל המקצוע את התואר המגיע לו, אלא זכה להתייחסות כמקצוע שאינו מכניס כסף, אך עלה למודעות גוברת של הציבור והתעניינות בו. הסדרה נתנה שיקוף מסויים של המקצוע וחשפה אותו, תוך שהיא שמה דגש על הצורך לבחור בכירופרקט מומלץ עם תעודות ונסיון. 

מתי כדאי לפנות לטיפול אצל כירופרקטי מומלץ?

כל אחד יכול לפנות לכירופרקט על כל כאב או קושי גופני, אולם מומלץ להוועץ עם רופא משפחה לקבלת המלצה לטיפול כירופרקטי שישיג את התוצאות הרצויות ולבירור על כירופרקט מומלץ. הטיפול מומלץ במיוחד במקרים הבאים:

  • כאבים חוזרים הקשורים בפעילות המפרקים או עמוד שדרה – לרבות צוואר וגב (גב עליון וגב תחתון). 
  • כאב כרוני במפרקים. 
  • כאבי ראש חזקים שייתכנות מקורם היא בלחץ פיזי או כתוצאה מיציבה לקויה.
  • כאבים בשורש כף היד. 
  • קשיי יציבה משמעותיים
  • שיקום גופני בעקבות פגיעה גופנית או פציעה.
  • תחושות חוזרות של נימול בגפיים.
  • ירידה בתפקודי שריר / שלד. 
  • נשים בהריון הסובלות מכאבי גב ורגליים. 

שיטת הטיפול הכירופרקטי

שיטה זו פועלת לפי לחיצות בעזרת כף היד של המטפל לאיתור כאבים ובעיות, ופעלת לחץ מקומי ומבוקר על המפרקים כדי להניע אותם. לצורך הטיפול מופנה המטופל לביצוע אבחון מקדים על ידי רנטגן, בדיקות דם ובדיקות נוספות לאיתור מוקדי כאב. ישנם כירופרקטים המשלבים שיטות של רפואה משלימה כגון דיקור סיני או מערבי, שיטת לחיצות לפיזור לחצים ואף עבודה מדיטטיבית מנטלית. כירופרקט מומלץ אשר מומחה בתחומו לרוב ישלב מספר שיטות טיפול ויעזר באבחונים מקדימים לאיתור יעיל של הבעיה. מומלץ לבצע אצל הכירופרקט רצף טיפולים. עקביות בטיפולים אלה טובה בפיזור הלחצים ובעבודת עומק לאורך זמן. 

מציאת כירופרקט מומלץ

חשוב שלא תתפשרו על איכות הטיפול והמקצועיות של איש המקצוע שאליו תפנו לטיפול,  ותקבלו טיפול הולם על ידי כירופרקט מומלץ על ידי קופת החולים ועל ידי מטופלים אחרים. תוכלו לפנות למוקדי קופות החולים ולקרוא המלצות באינטרנט, או פשוט לגלול מטה ולמצוא רשימה של כירופרקטים מומלצים, כל אחד לפי התמחותו. חשוב שהכירופרקט ייתן מענה לבעיה אותה אתם רוצים לפתור ובשיטת הטיפול המתאימה ביותר. 

רשימת כירופרקטים מומלצים

שם הרופא כתובת טלפון
ד"ר תלחמי
בר יהודה 147, נשר
04-8230023
ד"ר בן קיקי
התמר 6, נהריה
054-7633004
ד"ר קרן אור
קריית חיים, מזרחית
058-5770088
מרכז בריאות רפאל
ברזאני 4 , תל אביב
03-6414188
ד"ר שחר וקנין
ברודצקי 43 , תל אביב
03-6412191

מידע מקצועי נוסף