8 דרכים לתקן כאבי גב עקב הזדקנות

דף הבית » 8 דרכים לתקן את כאבי גב עקב הזדקנות

ככל שעמוד השדרה שלנו מזדקן, אנחנו עלולים להתחיל להרגיש מספר סוגים של כאב. עמוד השדרה הוא טור של 24 עצמות המשתרעות מהגולגולת ועד לעצם הזנב, מקיפות את חוט השדרה, החוליות, מקושרות על ידי מפרקים זעירים. בין לבין, דיסקים מלאים בחומר דמוי ג'לי משמשים ככריות. ולבסוף רצועות דמויות חבלים מייצבות את עמוד השדרה.

שלוש הסיבות הנפוצות ביותר להתפתחות כאבי גב לאחר גיל 50 הן:

 • שינויים ניווניים בדיסקים ובמפרקים – אובדן לחות וחוסן יכולים להפוך את הדיסקים לפחות יעילים כבולמי זעזועים.
 • היצרות בעמוד השדרה – התעלה שדרכה עובר חוט השדרה יכולה להצטמצם בגלל התנוונות בדיסק, רצועות מעובות או מפרקי פנים מפרקים (בדרך כלל בגב התחתון).
 • ספונדילוליסטזיס – חוליה אחת בעמוד השדרה יכולה להחליק קדימה אל החוליה שמתחת.

6 דברים שניתן לעשות כדי להקל על כאבי גב

כל אחד מהמצבים שנסקרו יכול לגרום לדלקת או ללחץ על עצבים או כאב. כאשר זה קורה, מומחי כאבי גב  ממליצים :

 1. להיות פעיל יותר פיזית. "תנועה היא תחליב" עבור עמוד השדרה, מציין מומחה עמוד שדרה. ככל שאדם פעיל יותר, כך הוא ירגיש טוב יותר. הישארו פעילים, וצאו מהר יותר מאפיזודות של כאבי גב.
 2. עשו פיזיותרפיה. רופאים יכולים לרשום תוכנית אימון בריאה לגב כדי לעזור ולצבור כוח, ולשפר את האיזון והגמישות. חיזוק שרירי הגב והבטן – שרירי הליבה – יהפכו את עמוד השדרה לעמיד יותר.
 3. קחו תרופות. תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs)-איבופרופן, נפרוקסן, אספירין-או אצטמינופן יכולות לעצור כאבים דלקתיים. מינון דופק-נטילת התרופה בעקביות פעמיים עד שלוש פעמים ביום במשך חמישה עד עשרה ימים, גם לאחר שהכאב שוכך-סביר יותר ממינון 'לפי הצורך. (לא מומלץ לשכך כאבים אופיואידים בכאבי גב כרוניים)
 4. קררו את האזור הכואב. זוהי הפעולה הראשונה אותה עליכם לבצע כאשר כאבי גב מופיעים. הנחת קרח (20 דקות, 20 דקות הפסקה) מסייעת לדלקת כואבת או עוויתות שרירים. (גם שק אפונה קפוא יעשה את העבודה).
 5. חממו את האזור הכואב. לאחר יומיים או שלושה, כדאי לשקל להשתמש בכרית חימום, אמבטיה חמה או שכיבה קצרה מתחת למנורת חום. זה יכול להרפות את שרירי הגב ולעורר את זרימת הדם. אל תשתמשו ביותר מידי חום (על ידי הירדמות על כרית חימום, למשל) כדי להימנע מכוויה. כדאי למתוח שרירים מחוממים למניעת התכווצויות שרירים לאחר הסרת מקור החום.
 6. מנוחה. ההזדקנות נוטה להאט את ההתאוששות שלנו מפציעות. אבל אם הגב לא "משתחרר", מתיחה עדינה עדיפה על מנוחה במיטה. כל מנוחה במיטה מעבר ל -48 שעות יכולה להגדיל את משך ועוצמת כאבי הגב ולהאט את קצב ההחלמה.
תוכן עניינים:

2 טיפולים משלימים

אם כאבי גב הקשורים לגיל לא משתפרים עם טיפול קונבנציונאלי, ניתן להוסיף לטיפול טכניקות של רפואה משלימה, כגון:

 • אַקוּפּוּנקטוּרָה. דיקור סיני. החדרת מחטים עדינות לעור בנקודות גוף ספציפיות כדי לעורר אותן. טיפול זה ידוע ככזה שמקל על כאבים כרוניים על ידי גירוי תהליך הריפוי של הגוף.
 • מניפולציה אוסטאופתית. רופאים אוסטאופתיים (DOs) או כירופרקטורים משתמשים בידהם וכוח גוף כדי לרתום, להתאים, לעסות ולגרות את עמוד השדרה והרקמות הסובבות אותו.

במקרים בהם צעדים כאלה נכשלים, מספר אנשים מוגבל עשוי להרוויח מניתוח לכאבי גב כרוניים הקשורים לגיל.

מידע מקצועי נוסף