אוסטאופתיה

דף הבית » אוסטאופתיה

אוסטאופתיה היא תחום רפואי שעולה בשנים האחרונות, ונהפך לפופולרי יותר ויותר בישראל. זהו סוג של טיפול משלים, שעושה שימוש בשיטות פיזיות ולא תרופתיות, לטיפול במצבים רפואיים שונים. נסביר במאמר הבא כל מה שצריך לדעת לגבי התחום.

תוכן עניינים:

מה זה אוסטאופתיה?

אוסטאופתיה היא טיפול ידני נטול תרופות, ולא פולשני שמטרתו לשפר את הבריאות בכל מערכות הגוף על ידי מניפולציה וחיזוק מסגרת השלד והשרירים. רופא אוסטאופתי מתמקד במפרקים, בשרירים ובעמוד השדרה. הטיפול מכוון להשפיע לטובה על מערכות העצבים, הדם והלימפה של הגוף.

משמעות הרפואה הידנית היא כי האבחון והטיפול מתבצעים בידיים.

אוסטאופתיה היא טיפול משלים. הוא משמש לצד טיפול קונבנציונאלי לשיפור הבריאות. עם זאת, רופאים אוסטאופתיים מוסמכים גם כרופאים לכל דבר, ויש להם הכשרה רבה יותר מאשר למטפלים משלימים אחרים, כגון נטורופתים. הם עוברים לימודי רפואה ובוחרים להתמחות באוסטאופתיה.

הבסיס של שיטת האוסטאופתיה

אוסטאופתיה נוקטת גישה רפואית הוליסטית, אשר מחברת וקושרת בין כל חלקי הגוף.

הרופא משתמש בטכניקות ידניות לשיפור זרימת הדם ולתיקון הביומכניקה שנפגעה בגוף, ללא שימוש בתרופות. הוא לא מתרכז רק באזור הבעיה, אלא משתמש בטכניקות הידניות כדי לאזן את כל מערכות הגוף ולספק בריאות ורווחה כללית.

אבחון וטיפול במצבים באמצעות טכניקות אלה נקרא רפואה מניפולטיבית אוסטאופתית (OMM). הטכניקות כוללות מתיחות, לחץ עדין והתנגדות. רופא אוסטאופתי עשוי גם להוציא תרופות מרשם ולהשתמש בשיטות ניתוח לתמיכה בטיפול ההוליסטי הידני.

רופאים אוסטאופתיים רבים משמשים גם כרופאים ראשוניים בתחומים כמו רפואת משפחה, רפואה פנימית ורפואת ילדים.

שימושים באוסטאופתיה

אוסטאופתיה יכולה לספק הקלה וטיפול במגוון רחב של מצבים. כולל:

  • דלקת פרקים
  • כאבים ברגל, בקרסול, בירך ובברך
  • כאבי גב וכאבי צוואר
  • כאבים ביד, בכתף ​​ובמרפק
  • כאבי ראש
  • פציעות במרפק של שחקני טניס או גולף
  • בעיות יציבה עקב הריון, פציעת ספורט, נהיגה, עומס בעבודה או בעיות עיכול
  • בעיות נוירולוגיות

רופאים אוסטאופתיים יכולים גם לזהות מצבים שאינם ניתנים לטיפול באמצעות אוסטאופתיה, ולהפנות את המטופלים למומחים אחרים.

למה לצפות בביקור אצל אוסטאופת?

אנשים שמבקרים אצל אוסטאופת צריכים לוודא שהרופא שלהם אכן למד רפואי, והינו מוסמך וכשיר לטפל בשיטה הזו. בקש לראות תיעוד לכך, אם הוא לא מוצג בקליניקה שלהם.

ניתן לקבל הפניה לטיפול אוסטאופתי מרופא ראשוני, או לפנות לאחד בעצמכם. מטופלים שמחליטים ללכת לטיפול זה בעצמם, צריכים ליידע את הרופא הקבוע שלהם כדי לוודא שהטיפול השוטף יהיה עקבי.

אוסטאופתיה מתמקדת בחולה. התייעצות ראשונית תתקיים בתחילת כל טיפול. במהלך התייעצות זו, הרופא האוסטאופתי ידון בבעיות הרפואיות של המטופל, יקשיב וירשום לעצמו הערות בנוגע למושא הטיפול. המפגש יימשך כ- 45 דקות.

הבדיקה הגופנית

הרופא האוסטאופתי יבדוק פיזית את המטופל, ייתכן שיהיה צורך בהורדת הבגדים בכדי לבצע את האבחון. הרופאים נוהגים לכבד את פרטיות המטופלים בסיטואציה כזו. הבדיקה יכולה להימשך שעה עד שעתיים.

המטופל יתבקש להדגים מתיחות ותנועות פשוטות כדי לעזור לרופא האוסטאופתי לבצע ניתוח מדויק של היציבה והתנועתיות שלהם. הרופא יעריך גם את בריאות המפרקים, הרצועות והרקמות, תוך שימוש בטכניקות מגע מתקדמות.

בסיום האבחון, הרופא האוסטאופתי יציע תוכנית טיפול שתענה על צרכי המטופל. זה יכלול את מספר המפגשים העשויים להיות נחוצים, אם כי מספר זה עשוי להשתנות בהתאם לתגובת המטופל לטיפול.

חשוב לדעת כי אוסטאופתיה מדגישה ריפוי עצמי, ולכן רופא אוסטאופתי עשוי גם לייעץ לשינויים תזונתיים, תכניות אימון ביתי ושינויים באורח החיים.

הטיפול הידני הוא עדין, אך בגלל שמתקיימת נגיעה בחלקים רגישים בגוף, מטופל באוסטאופתיה עלול לחוש כואב במשך 24 עד 48 השעות הראשונות.

כמה זה יעלה?

העלות משתנה, תלוי במרפאה, בתוכנית הביטוח שיש למטופל ובמצבו הבריאותי. תוכניות ביטוח רבות מממנות טיפולי אוסטאופתיה בתנאים מתאימים. כדאי לבדוק את תנאי הביטוח ולבחון האם יש מגבלה במספר הטיפולים שניתן לקבל.

אוסטאופתיה ושינה

כידוע לכולנו, כאב ואי נוחות יכולים להוביל לחוסר שינה או לילות חסרי שינה לחלוטין. מצב כזה יכול להקשות על תפקודו הגופני של האדם, ולהפחית את היכולת להתמודד עם כאב.

הוכח כי אוסטאופתיה מפחיתה חוסר שינה ונדודי שינה כתוצאה מכאבים כרוניים. מחקרים הראו שטיפול אוסטאופתי יכול להפחית דום נשימה בשינה אצל תינוקות מתחת לגיל 4 חודשים, אך נדרשים מקרים נוספים כדי לאמת את המידע באופן סופי

סיכונים בטיפול אוסטאופתי

כמו בכל הטיפולים, אוסטאופתיה כרוכה גם היא בסיכונים מסוימים. לאחר הטיפול, נהוג שמטופל מרגיש נוקשה, כמו לאחר פעילות גופנית, במשך 24 עד 48 שעות. לחולים מסוימים יש כאב ראש לזמן קצר.

 

חולים מבוגרים עשויים לחוות תופעות לוואי פחות שכיחות, כולל כאב חמור, שבר בצלעות בקרב בחולי אוסטאופורוזיס, חוסר תחושה ועקצוץ. אם אלה מתרחשים, על המטופל לדבר עם אוסטאופת או רופא אחר.

תופעות לוואי חמורות יותר שמצריכות טיפול רפואי דחוף, כוללות: שבץ מוחי, כאב שמקרין לגפה, נזק עצבי ובעיות בשלפוחית ​​השתן או במעי.

מאמרים בנושא פתרונות לכאבי גב