דלקת בגב

דף הבית » דלקת בגב

סובלים מכאבי גב? חווים קושי בישיבה ממושכת? שימו לב – ייתכן ואתם סובלים מדלקת בגב. זוהי מחלה נפוצה יחסית שאינה מאובחנת מספיק. הנה כל מה שצריך לדעת על דלקת בגב: גורמים, סימפטומים וטיפול.

תוכן עניינים:

מחלה שקטה

כמו כמעט כולם, גם חברי הטוב עמיחי החל להתלונן על כאבים בגב בסביבות גיל 30. לא התרגשתי – גם אני הרי סובל מכאבי גב מפעם לפעם. במשך שנים, עמיחי היה מתלונן על כאבים בגב התחתון, בעמוד השדרה ובאגן. הוא אפילו ביקר אצל רופאים ואורתופדים מדי פעם אך האבחנה הייתה שגרתית – גב תפוס. עם השנים, הכאבים של עמיחי החריפו ולבסוף שלחו אותו לעשות צילום רנטגן. רק אז התגלתה הבעיה האמיתית ממנה סבל במשך כל הזמן הזה: דלקת חוליות מקשחת.

דלקת חוליות מקשחת – מה היא ומה הגורמים לה?

דלקת בגב, או בשמה הרשמי "דלקת חוליות מקשחת" היא דלקת המתחילה ברוב המקרים באגן ועשויה להמשיך אל הגב ואל עמוד השדרה. מאפייני המחלה הם התקשחות עמוד השדרה וכאבים חזקים ומתמשכים. הגורמים העיקריים לדלקת בגב הם גנטיקה – מרכיב תורשתי, וזיהומים חיצוניים. רבים לא מודעים לקיומה של מחלה זו ונוטים להתעלם מהסימפטומים שלה, שעשויים להידמות לכאבי גב תפוס.

דלקת בגב – מה הם הסימפטומים?

הסימפטום העיקרי של דלקת בגב, המבדיל אותה מכאבי גב אחרים, הוא כאב במנוחה. רבים מהסובלים מדלקת חוליות מעידים על כאבי גב תחתון בזמן השינה או בשכיבה, כאשר הם חווים הקלה דווקא כשהם מתחילים לנוע. כמו כן, הדלקת (כשמה כן היא) עלולה לגרום להתקשחות של עמוד השדרה ואבדן הגמישות שלו. במצבים קשים עלולות להיווצר דלקות באיברי גוף נוספים – גידים, מפרקים, עיניים ועוד. הסובלים העיקריים מהמחלה הם לרוב צעירים מתחת לגיל 40. אם אתם לא בטוחים שאתם סובלים מדלקת בגב, תוכלו לבדוק זאת על ידי צילום רנטגן של האגן ושל עמוד השגרה.

דלקת בגב - כיצד מטפלים בה?

השלב הראשון וכמובן הכי חשוב בדרך להחלמה הוא אבחנה נכונה. רבים מהסובלים מהדלקת בכלל אינם מודעים לקיומה. זאת משום שחלק גדול מהאוכלוסייה סובל מכאבי גב, ורבים נוטים לייחס את התסמינים לכאב גב שגרתי, ולא דלקתי. אבחנה מוקדמת של הדלקת היא קריטית לצורך החלמה מהירה ומלאה. הטיפול הראשוני הניתן לסובלים מדלקת בגב הינו טיפול בתרופות אנטי דלקתיות. בשנים האחרונות חולים רבים מקבלים טיפול בנוגדנים ביולוגיים – טיפול חדשני יחסית שהוכח כיעיל ביותר. המטופלים מגיבים היטב לטיפול זה ומדווחים על שיפור בכאבים ובאיכות החיים. כמו כן, חשוב לשלב יחד עם הטיפול פיזיותרפיה, המחזקת את הגוף והשרירים ומסייעת בהחלמה.

לא להתעלם מהסימנים

כאמור, דלקת בגב היא מחלה "שקטה" כיוון שלא תמיד מזהים את הסימפטומים שלה. דווקא בגלל זה חשוב להיות מודעים אליה, ובשום אופן לא להתעלם מסימני האזהרה. אם אתם סובלים מכאבים בשעות הלילה ובמנוחה – בקשו מהרופא שלכם הפניה לצילום רנטגן. במידה ואכן הבעיה היא דלקת, טיפולים אחרים לא יעזרו והם יבזבזו את הזמן שלכם. גם אם אינכם בטוחים, תמיד עדיף ללכת על בטוח ולהיבדק. כאבי גב הם אמנם נפוצים, אך במידה ואכן יש לכם דלקת בגב, תרצו לטפל בה כמה שיותר מהר – לפני שתחמיר.

לסיכום

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה לכל דבר. היא גורמת לכאבים רבים ולעיתים גם לדלקות באיברים נוספים. יש משמעות רבה לאבחנה מוקדמת של הבעיה, שכן רק טיפול מתאים יוכל להביא להחלמה ולהפסקת הכאבים. אל תתעלמו מסימני האזהרה – לכו להיבדק בהקדם.

מאמרים בנושא בעיות גב